1946-1947 All Division

Class A  Class B Class C
First Team First Team First Team
Player School Player School Player School
Ralph Castuogno Central Arthur Mulvey Aldrich Domenic Raiola Colt Memorial
Allister McCrae Pawtucket East Harry Taylor Central Falls Donald Jubin Coventry
James Durkin Pawtucket West Walter Nigrelli Westerly Richard Rene Colt Memorial
George Bryer DeLaSalle John Gentile Westerly John Doyle Barrington
Peter Peterson DeLaSalle James Griffin St Raphael  James Wright Cumberland
Francis Enright Woonsocket
Second Team Second Team Second Team
Player School Player School Player School
Robert Choiniere LaSalle Lee Mongeon Gorton Raymond Moreau Sacred Heart
James Peluso Central Joseph Bookataub Westerly Wesley Bray North Kingstown
Thomas Hastings DeLaSalle William Mulvaney St Raphael John Leyden East Greenwich
George Kayata Pawtucket East James McKnight St Raphael Eric Dober Colt Memorial
Lloyd Jackson Rogers Roger Drainville Woonsocket Robert Carter Barrington
Thomas Henderson Westerly
Class A  Class B Class C
Honorable Mention Honorable Mention Honorable Mention
Player School Player School Player School
Boyjian Central   Barrette Aldrich Allen Barrington
Curti Central Griffin Aldrich Gerber Barrington
Patrick Central    Azevedo Central Falls Viall Barrington
Wida Central Brown Central Falls Celone Colt Memorial
W.Capuano Cranston Faria Central Falls Mancieri Colt Memorial
Hanscomb Cranston Pinto Central Falls Jordan Coventry
Kouffman Cranston Aznavorian Classical Andrews Cumberland
Stealdorf Cranston Boyle Classical McCann Cumberland
Tierney Cranston Koopu Classical McVey Cumberland
Hattub DeLaSalle Perrone Gorton Mendillo Warren
Rodrigues DeLaSalle Powell Gorton Senior North Kingstown
Toracinta DeLaSalle Spatcher Gorton Anderson East Greenwich
Sollitto East Providence N.Aust Lockwood Sedoma R.I. School for Deaf
Tabor East Providence W.Aust Lockwood Gagnon Sacred Heart
Barboza Hope  Yorston Lockwood Hemond Sacred Heart
Bell Hope Boyle Mount St Charles Masterson Sacred Heart
Radick Hope Donovan Mount St Charles Bender South Kingstown
Blain LaSalle Dubois Mount St Charles McNally South Kingstown
Cafferty LaSalle Ricci North Providence McNulty South Kingstown
McCauley LaSalle Gumbley St Raphael Boulanger Warren
McGowan LaSalle Trembley St Raphael
Maca Mount Pleasant D.Petrarca West Warwick
Tanzi Mount Pleasant Roarke West Warwick
Pearson Pawtucket East Bressette Westerly
Rossi Pawtucket East Siciliano Westerly
Shannon Pawtucket East Daley Woonsocket
Cartwright Pawtucket West Ryan Woonsocket
Webb Pawtucket West Smith Woonsocket
Fuller Rogers