1955-1956 All Division

Class A-Metropolitan Class A-Suburban
First Team First Team
Player School Player School
Jack Anderson Rogers Harry Edmonds East Providence
Chris Mitchell LaSalle Roy Bailey Westerly
John Rollins LaSalle Jim Williamson Westerly
Wes Briggs Hope Roger Roberts Mt St Charles
Dwight Dunn Rogers Bob Stephenson Pawtucket West
Second Team Second Team
Player School Player School
Bill Aucoin Warwick Bob Cote Mt St Charles
Al Bryan Rogers Charles Olobri St Raphael
Herb Melzacher Rogers Bob Gibson DeLaSalle
John Riley LaSalle Bob McDermott Pawtucket West
Art Manuel Rogers John Garafalo Westerly
Third Team Third Team
Player School Player School
Bob Centracchio Mount Pleasant Jack Jordan St Raphael
Herman Brown Mount Pleasant Terry Toppa DeLaSalle
Don Zubiago Hope Tom Kennedy Tolman
Ted Stebbins Cranston Ron Stenhouse Westerly
Lou Clinton Central Ray Barboza East Providence
Class B Class C
First Team First Team
Player School Player School
Walt Scott Woonsocket Tony Bettencourt Colt Memorial
Joe Neild Central Falls Bob Larisa Barrington
Ray Thibeault Sacred Heart Ray Locke Barrington
Tom Campbell Pawtucket Vocational Dick Gaudette Coventry
Ray Brochu Sacred Heart Roy Robinson South Kingstown
Armand Lamontagne Pawtucket Vocational Tom Grady Barrington
Second Team Second Team
Player School Player School
Bob Rawlings North Providence Paul Tucker Cumberland
Joe Wilson Pawtucket Vocational Bud Anderson Barrington
Bob Wallace Central Falls Bill Holland South Kingstown
Jim Cook Woonsocket George Mansi Colt Memorial
Roland Bettez West Warwick Lou Moschetti Coventry
Third Team Third Team
Player School Player School
Bob Jacobs Woonsocket John Beck South Kingstown
O.J. Lindsey Woonsocket Russ Greenwood Warren
Ray Ruzzo West Warwick Nick Tarbox North Kingstown
Gerry Chaput Sacred Heart John Hardy Barrington
Andre Bilodeau Woonsocket Ray Cordeiro Colt Memorial
Class A-Metropolitan Class A-Suburban
Honorable Mention Honorable Mention
Player School Player School
Nydam Cranston O'Connor DeLaSalle
Murphy Warwick Laborio East Providence
Wedlock Warwick Burgess East Providence
Archibald Hope Claudio Mount St Charles
Press Hope Geane Mount St Charles
Cook LaSalle Dawson Pawtucket West
Reall LaSalle F. Grebien Pawtucket West
Fletcher Tolman
Leibowitz Westerly
Class B Class C
Honorable Mention Honorable Mention
Player School Player School
Deffew Central Falls Martel Cumberland
Felber Central Falls R. Greene East Greenwich
Salheny Central Falls Anderson North Kingstown
Abedon Classical Frye South Kingstown
Doyle North Providence Rybka Warren
Graziano North Providence R. Araujo Warren
Howard Pawtucket Vocational
Alves West Warwick