1996-1997 All Division

Division 1-Central Division 1-North Division 1-South
First Team First Team First Team
Player                   School Player          School Player                   School
David Cabrera   Cranston East Robert Griffin St Raphael Jason Nickerson   Hendricken
Reggie Fabian  Cranston East Zach Archie  Woonsocket Toby Brittian       South Kingstown
T.J. Ciolfi     North Providence Ade Adewuji    Mount Pleasant David Arundel  South Kingstown
Manny Lim  Cranston West Tim Murphy  LaSalle Kris Reed     Chariho
Yvews Nicholas  West Warwick Max Whiting East Providence Gerry Auth    Westerly
Second Team Second Team Second Team
Player                  School Player                School Player                  School
Sean Fleming   Smithfield Patrick Nee  St Raphael Rob McClanaghan Hendricken
Greg Margadonna   Smithfield Ken Payette Woonsocket Jason Davis      North Kingstown
Greg Fecteau  Coventry Krys Jackson Cumberland William Richmond  Chariho
Damon DeFelice  Cranston West Ronald Mangum Mount Pleasant Aaron Butler   Rogers
Ryan Errico    Cranston West Ryan Coughlin LaSalle Luke Arnold  Westerly
Third Team Third Team Third Team
Player         School Player              School Player         School
David Jubinville Toll Gate Josh Odugbela  Mount Pleasant Benji Omisore Hendricken
Todd McGuird  Toll Gate Kamor Yussuff  Classical Dennis Calhoun Rogers
Jeff Wolstencroft North Providence Andre Nembuard East Providence Justin Owens   Hendricken
Joe McDonald North Providence Kenny Ferrell  Tolman Michael Wilson South Kingstown
Mike Parillo   Smithfield Dwayne Celement  Central Tim Brock   Hendricken
Fourth Team
Player         School
Michael Johnson Classical
Albert Burney   Hope
Ben Mongeon  Woonsocket
Rajan Taylor   East Providence
Ben Jarvis   Woonsocket
Division 2 North Division 2 South
First Team          First Team        
Player                School Player                 School
Ed Ciotti      Davies Chris Nolan  Portsmouth
Jon Scullin  North Smithfield Scott Moody  Portsmouth
Cesar Rodriguez  Central Falls Ryan Dempsey Barrington
David Roy     Mount St Charles Tim Grant    Warwick Vets
Jose Resendes  Shea Joel Kluth  Middletown
Second Team             Second Team
Player               School Player        School
Akbar Abdullah      Davies Brian Eldridge Narragansett
Reiny Guerrero  Central Falls Scott Vadnais Pilgrim
Carlos Oscampo Central Falls Scott Duncan    Exeter/WG
William Ingram Shea Jim O’Sullivan    East Greenwich
Steven Cormier  Ponaganset Eric Greene   Barrington
Third Team   Third Team                 
Player     School Player                School
Stephen Jaeger Scituate Jeremy Martin   Middletown
Peter Silva   Shea Al Dacruz   Mount Hope
Jay Frechette Lincoln Jarred Philcox  Portsmouth
Rohan Russell Davies Brad Sampson   Pilgrim
Dave Fallon Mount St Charles Mike Capotosto Exeter/WG
Fourth Team         Fourth Team              
Player             School Player                School
Scott Estrada   Central Falls Andrew Towers Tiverton
Mario DeSilva Shea Josh Troiano    Pilgrim
Tyler Sliney      Lincoln Mack Callaghan  Narragansett
Stephen DeMeo Johnston Lance Small   Middletown
Kenneth Marcotte   Burrillville Peter Sullivan   Mount Hope