1999-2000 All Division 

ALL DIVISION
Division 1-Central Division 1-North Division 1-South
First Team First Team First Team
Player                School Player      School Player                School
Josh Melucci   Cranston East T.J. Sorrentine   St Raphael Mike Wilson    South Kingstown
Martin Edwards  Cranston East Kenny Studmire  Classical Kevin Spencer   Chariho
Derek Grundy Smithfield Edward Gray Central John Oberle   South Kingstown
Walter Davenport  Toll Gate John O'Neill   Cumberland Kedrick Hayes  North Kingstown
Paul Okolowitcz   Cranston West Corey Brown   Mount Pleasant Marc DiFanti   Hendricken
       
Second Team   Second Team Second Team
Player   School Player            School Player   School
Matt Records   Toll Gate Nyaten Gaye   LaSalle Jeff Morrone  Westerly
Eric Hurston      West Warwick Greg O'Connor   Cumberland Jim Ward  Westerly
Ryan Shibley    Coventry Carlos Moreira   St Raphael Mark Mazza  North Kingstown
Matt Ricci     Smithfield Bryson Chattman  Woonsocket Shawn McGill     South Kingstown
Nick Ciolfi       North Providence Jesse Starnino      Classical Rich Doyle    Rogers
Third Team Third Team             Third Team
Player      School Player            School Player      School
Frank Gauthier    Cranston East Jay Cafaro     Classical Eric Cirella    North Kingstown
Patrick Bosco Smithfield Michael Acevado  Mount Pleasant Evan McDermott  Rogers
Greg Tropea Cranston West Robert Justiniano   Mount Pleasant Mark Yakavonis   Hendricken
Jim Johanson  North Providence Michael Aceto    Cumberland  Vance Tate     Rogers
Jim Proulx  West Warwick Michael Williams  St Raphael Mike Haggerty   Westerly
Coaches of the Year School Fourth Team
Ed Heroux  LaSalle Player          School
Aaron Thomas North Kingstown Dwayne Cole  Classical
Joe Bennett Smithfield Keven Payette   Woonsocket
Tiatun Brownsmith  Tolman
Andre Stanley   Hope
Zach Stedman  East Providence
Division 2-North    Division 2-South
First Team    First Team    
Player          School Player      School
Marco Barrera    Central Falls Fran Murray  Barrington
Rohan Russell Davies Steve Mello    Mount Hope
Matt Daignault   Lincoln Adam Jilling       Portsmouth
David Allen    Johnston Chris Viardo    Pilgrim
Brandon White   Ponaganset Corey Fisher       Pilgrim
Second Team             Second Team
Player         School Player     School
Abdul Abdullah   Feinstein James Nolan     Portsmouth
Hector Morales     Shea Jarrett Zell        Middletown
Paul Chaput       Shea Travis Webber     East Greenwich
Jared Prachniak  Lincoln J.P. Corry    Barrington
Jeff Steere      Ponaganset Rob Humm     Barrington
Third Team Third Team
Player                School Player           School
Eric Forget    North Smithfield Greg Donovan    Pilgrim
Erik Rodriguez     Central Falls Josh Pascoe     Middletown
Alton Vaz      Davies James Tsagaroulis Narragansett
David Bethel     Lincoln Brent Almeida     Barrington
Tyrone Donald     Shea Matt Dolan        East Greenwich
Fourth Team Fourth Team       
Player            School Player       School
Mathew Pezzullo  Ponaganset Donny Pinch    Exeter/WG
David Riccio    Johnston Greg Simoneau   Warwick Vets
Adam Spinney   Scituate Matt Grenier     Tiverton
Matt Knowlton  Burrillville Dylon Griffis     East Greenwich
Greg Malloy        Mount St Charles Ryan Wheeler      Narragansett
Coaches of the Year School
Ed McVeigh  Central Falls
Jim Dickinson  Barrington