2000-2001 All Division

Division 1-AA
First Team Third Team
Player School Player    School
Moses Sonko Classical  Zack Stedman  East Providence
Marc DiFanti Hendricken Jarred Starnino   Classical 
Derek LaCroix East Providence Jason Horta        East Providence
Mike Williams St Raphael Derrick Abney Woonsocket
Kevin Payette Woonsocket Jose Torres Central
Second Team Fourth Team     
Player School Player      School
Josean Vega St Raphael Evan Meekins       St Raphael
Tony Washington LaSalle Tiatun Brownsmith  Hope
Marvin Pina Hope Henry Olawoye   Woonsocket
Sean Geraghty Hendricken Charles Gibbs LaSalle
Terrell Robinson Mount Pleasant Tshombe Lambert East Providence
Coach of the Year School
Kevin Monagle East Providence
Division 1-A Central Division 1-A North Division 1-A South        
First Team First Team First Team        
Player School Player School Player        School
 Jim Reynolds   Pilgrim Cliff Bradley Rigers Rich Doyle         Rogers
Frank Gautier  Cranston East Derek Grundy North Kingstown Karl Reels        South Kingstown
Wayne Russo    Toll Gate Matt Ricci North Kingstown Kedrick Hayes North Kingstown
Stace Garrick      West Warwick Paul Okolowitcz Cranston West Brian Ravenelle    Westerly
Ryan Shibley    Coventry Mike Doyle North Providence E.J. DeWitt    Rogers
Second Team   Second Team Second Team
Player   School Player School Player         School
Zack Zuercher   Pilgrim Adam Pierpaoli Smithfield Tim Riordan   Chariho
Steve Lamb      West Warwick Greg Tropea  West Warwick Shawn McGill    South Kingstown
Ed Messina Cranston East Matt McManus Cumberland Vance Tate    Rogers
Mike Zambrano  Toll Gate Chris Casavant North Providence Ed Hughes   North Kingstown
Tom Gardiner   Pilgrim Sean Brown Tolman Ken Donovan  Westerly
Third Team  Third Team Third Team
Player    School Player School Player   School
Tarik Metts   Pilgrim Eric Populus Tolman Brandon Reisert   South Kingstown
Tom Juneau     West Warwick Nick Ferreira Cumberland Laurence Cobb Rogers
Sopheen Toun Cranston East Jake Bazirgan Cranston West Rob Hartman Chariho
Steve Mello   Coventry Joe Mastropietro Smithfield Chris Morin    Westerly
Drew Prezioso   Toll Gate Nick Ciolfi North Providence Kevin O'Connor  Chariho
Coach of the Year School Coach of the Year School Coach of the Year School
Ken Rix  Pilgrim Jim Moretti  Cranston West Jim Psaras  Rogers
Division 2-North Division 2-South
First Team First Team
Player School Player                    School
Matt Pezzullo Ponaganset J.P. Corry  Barrington
Tim Norton Burrillville Greg Simoneau  Warwick Vets
Steve Robinson Shea Jarrett Zell   Middletown
Steve Guiliani Johnston Neil Wesson   Portsmouth
Edwin Cruz Central Falls Fran Murray  Barrington
Second Team Second Team
Player School Player               School
Matt Gaballieri Lincoln Dylan Griffis   East Greenwich
Seth Decourte Ponaganset Justin Mowbray Exeter/WG
Tim Cullen North Smithfield Pat O'Brien   Narragansett
Justin Stockford Scituate Matt O'Brian    Barrington
Flash Dupuy Davies Sean McCarthy Mount Hope
Third Team Third Team
Player School Player School
Angel Troncoso Shea Dennis Coelho   Mount Hope
Joe Scotti Johnston Mark McAndrew  Barrington
Brandon Parrish Lincoln Adam Bloom Narragansett
Juston Picillo Scituate Dan DeCosta   Tiverton
Edson Evora Shea Rich Logan  Middletown
Fourth Team Fourth Team 
Player School Player School
Greg Malloy Mount St Charles Justin Adam Feinstein
Eric Sliney Lincoln Kyle Cimbron Mount Hope
Keith McNamara Ponaganset Matt Carpenter  Warwick Vets
Chris Geruso North Smithfield Andrew Lyle  Portsmouth
Mark Livingston Johnston Jay Derienzo  Barrington
Coaches of the Year School Coach of the Year School
William Mitchell Scituate Jim Dickinson Barrington
Walter Gonzalez Shea