2005-2006 All League & All Division

ALL LEAGUE
Division 1-East  Division 1-North
First Team First Team
Player       School Class Player School Class
Calvin Jones       LaSalle SR Jake Grimes St Raphael SR
Michael Reed  Mount Pleasant SO Mike Seander St Raphael SR
Bobby Perry   East Providence JR Justin Joseph Tolman SR
Jeremi Hall   Hope JR Marc Testa Smithfield SR
Russell Ford-Brown   Mount Pleasant JR Michael Marra Smithfield SO
Second Team Second Team
Player       School Class Player School Class
Michael Harris   Hope SR Cory Bouchard Smithfield SR
Jared Awokande   East Providence SO Aaron Storm    Tolman SR
Lincoln James    LaSalle JR Dylan Lynch St Raphael SR
Duvall Carty  Mount Pleasant JR Jesse Vega St Raphael SR
Chris Sanders  Mount Pleasant SR Abram Daramola Tolman FR
Division 1-South Division 1-West
First Team First Team
Player School Class Player       School Class
Joe Mazzulla Hendricken SR Ryan Thompson  Cranston West SR
David Rufful Hendricken JR Corey Connor  Classical SR
Ben Irzyk South Kingstown SR Devan Durante Cranston West SR
Kevin Hanrahan North Kingstown SR David Dale   Central  SR
Justin Guerrero Coventry JR Pedro Rios        Central  SR
Second Team Second Team
Player School Class Player       School Class
Josh Perry   South Kingstown SO Matt Fontaine   Cranston West SR
Brendan McDevitt North Kingstown SR Joe Forbes    Central SR
Brendan Degnan Hendricken SO Mike Juarez  Cranston East FR
Devin Da La Cruz Hendricken JR Jon Wolpert  Classical JR
Amini Hassadullah Coventry SR Johvanny Ciprian Central SR
Coaches of the Year  School
Ed Heroux LaSalle
Jamal Gomes Hendricken
Division 2-East Division 2-North
First Team First Team
Player School Class Player School Class
Mike Caldarone North Providence SR Tom Coulombe Lincoln JR
Matt Brown Barrington FR Brian Hanuschak Cumberland SO
Nick Manson Rogers SR Aaron Sabatino Lincoln SO
Shane Neves Rogers JR Chase Bentley Cumberland SR
Jeremy Ibarra Rogers SR Greg Nelson Cumberland SR
Second Team Second Team
Player School Class Player School Class
Jared Allen North Providence SR Toso Adebamowo Lincoln SO
Sean Abernathy North Providence JR Kyle Landry Cumberland JR
Brian Sullivan Rogers SR Alex Jibuike Shea SR
Chris Waugh Barrington SR Shane DaRosa Shea JR
Matt Capone Barrington SR Dan Janik Mount St Charles JR
Division 2-South Division 2-West
First Team First Team
Player       School Class Player       School Class
Ben Crenca  Exeter/WG SO Bryan Rouse  Toll Gate SR
Alex Zegarzewski  Chariho SR Carl Lee  Toll Gate SR
Pat Sturdahl Exeter/WG SO Griffin Legault West Warwick SR
Andy Chartier  Chariho JR Mike Eldridge Warwick Vets SO
Matt Bowen  East Greenwich SR Anthony Kinney    West Warwick JR
Second Team     Second Team
Player       School Class Player       School Class
Ben Correia   Westerly JR Bill Langlois  Warwick Vets SR
Dave Storti  Exeter/WG SO Garrett Stenhouse Pilgrim SR
Matt Streich East Greenwich JR Brian Morrison  West Warwick SR
Alex Wright  Chariho SR Rob Parent  West Warwick JR
Chris Lamendola  East Greenwich SR Javier Perez  Warwick Vets JR
Coaches of the Year  School
James Psaras Rogers
Chris Cobain Exeter/WG
Division 3-Central Division 3-North
First Team First Team
Player           School Class Player School Class
Jerell Gomes  Feinstein SO Emilio Matos Scituate SR
Rogerio Livramento  Central Falls SR Aubrey Manning Ponaganset SR
James Shoneye Juanita Sanchez JR Josh Euglow North Smithfield SR
Adalberto Bueno Feinstein JR Ryan Birrell Scituate SR
Farrell Jean-Gilles  Fatima SR Colin Burns Ponaganset SR
Second Team Second Team
Player              School Class Player School Class
Helder Gomes Central Falls SR Derek Sulllivan North Smithfield SO
Josh Hilario Feinstein JR Anthony Cambio Scituate SR
Cory Garabedian  Central Falls SR Andrew Parrish Ponaganset JR
Franklin Cruz   Juanita Sanchez JR Stefan Wintersteen Burrillville SR
Brennen Morton  Fatima JR Andrew Cabral Davies SR
Third Team Third Team
Player               School Class Player School Class
Roosevelt Dale  Feinstein JR Christopher Carney North Smithfield SR
Joe Higgins  Juanita Sanchez SO Kyle Van Rossum Burrillville SO
Kyle Goncalves  Fatima JR Michael Fidele Davies SO
Jonathan Laureano  Central Falls JR William Lally Scituate SR
Robert Funk  Mount Hope JR Jared Ferretti Ponaganset SR
Division 3-South
First Team      
Player       School Class
Slader Lyell     Portsmouth SR
Bobby Seawall   Portsmouth SR
Andrew Gordon Middletown SR
Todd Meleney Narragansett SR
Nathan Mello  Tiverton JR
Second Team  
Player       School Class
Austin Martin Prout JR
Jason Flick   Tiverton SR
Dylan Stone Portsmouth SR
Michael Devaney Narragansett SR
Pat Fransson Middletown SR
Third Team   
Player       School Class
Paul Lebreaux  Tiverton SR
Jack Durgin  Middletown SR
John Patterson Narragansett JR
Ryan Westmoreland  Portsmouth SO
Mike Talley Prout SR
Coaches of the Year  School
Rick Pascoe  Portsmouth
Michael Lunney Portsmouth
Dave Tedeschi Feinstein
ALL DIVISION
Division 1 Top 10 Division 2 Top 10  
First Team School First Team           School
Joe Mazzulla Hendricken Tom Coulombe Lincoln
Jake Grimes St Raphael Ben Crenca Exeter/WG
Calvin Jones LaSalle Alex Zegarzewski Chariho
Ryan Thompson Cranston West Bryan Rouse Toll Gate
Corey Connor Classical Nick Manson Rogers
Second Team School Second Team School
Michael Seander St Raphael Aaron Sabatino Lincoln
David Rufful Hendricken Mike Caldarone North Providence
Justin Joseph Tolman Matt Brown Barrington
David Dale Central Pat Sturdahl Exeter/WG
Devan Durante Cranston West Andy Chartier Chariho
Division 3 Top 15
First Team   School
Slader Lyell Portsmouth
Jerell Gomes Feinstein
Emilio Matos Scituate
Aubrey Manning Ponaganset
Joshua Euglow North Smithfield
Second Team School
Rogerio Livramento Central Falls
Nathan Mello Tiverton
Bobby Seawall Portsmouth
Adalberto Bueno Feinstein
Ryan Birrell Scituate
Third Team School
Andrew Gordon Middletown
James Shoneye Juanita Sanchez
Colin Burns Ponaganset
Farrell Jean-Gilles Fatima
Cory Garabedian Central Falls