2006-2007 All League & All Division

ALL LEAGUE
Division 1-North Division 1-East
First Team First Team 
Player School  Class Player  School Class
Mike Marra Smithfield SR David Rufful Hendricken SR
Michael Akinrola Woonsocket SR Carl Mangum Central JR
Kyle Landry Cumberland SR Michael Juarez Cranston East SO
Antjuan Jones Woonsocket SR Brendan Degnan Hendricken JR
Matt Noury Smithfield SR Roger Yarce Cranston West SR
Antone Gray St Raphael SR
Second Team Second Team
Player School  Class Player  School Class
Eric Zimmerman Smithfield SR Chris Famiglietti Cranston West JR
Anthony Bucci Cumberland SR Brendan O’Brien Hendricken SR
Matt Alcuskey Smithfield SR Kevin Briggs Central SR
Michael LaPlante Woonsocket SR William Thomas Central JR
Brett Coderre Woonsocket SR Nick Calvino Cranston East JR
Jeff Holmes St Raphael SR
     
Division 1-South Division 1-West
First Team First Team
Player School  Class Player                       School Class
Mickey McEntee South Kingstown SR Jeremi Hall Hope SR
David Storti Exeter/WG SR Bobby Perry East Providence SR
Mason Kenney North Kingstown SR Shaun Hill Hope JR
Tomaso DeMartino Chariho SR Evan Kearns LaSalle SR
Pat Sturdahl Exeter/WG SR Russell Ford-Brown Mt Pleasant SR
Second Team Second Team
Player School  Class Player            School Class
Andrew Chartier Chariho SR Michael Reed Mt Pleasant JR
Jamale Horn North Kingstown SR Matthew Hansen LaSalle SR
Seth Kulman South Kingstown SR Louis Ferreras Hope SR
Josh Perry South Kingstown SR Jared Awokande East Providence SR
Will Smiley North Kingstown SR Steve Maisano East Providence JR
Coaches of the Year School
Joe Bennett Smithfield
Ed Heroux LaSalle
Division 2-Central Division 2-North
First Team                                    First Team
Player               School  Class Player School  Class
Michael Eldridge Warwick Vets JR Ryan Birrell Scituate SR
Justin Guerrero Coventry SR John Wolpert Classical SR
Matthew Streich East Greenwich SR Aaron Sabatino Lincoln JR
Bruce Sobers West Warwick JR Sean Abernathy North Providence SR
Jerell Gomes Feinstein JR Colin Burns Ponaganset JR
Second Team                           Second Team
Player         School  Class Player School  Class
Josh Hilario Feinstein JR Robert Morrobel Tolman SR
Roosevelt Dale Feinstein SR Andrew Watkins Classical SR
Matt Cavalieri  West Warwick SR Josh Cabrera Classical JR
Dan Bracey     East Greenwich SR Tom Coulombe Lincoln SR
Adalberto Bueno  Feinstein JR Ben ParrishR Lincoln SR
Third Team          Third Team
Player   School  Class Player School  Class
Nathan Baxter       Pilgrim SR Steve Trenteseaux Tolman SR
Kevin Woodcock  Coventry JR Emilo Matos Scituate SR
Nick Rossetti        East Greenwich SR Brian Doyle North Providence SR
Anthony Kinney    West Warwick SR Edson Veloso Tolman SR
Robert Parent      West Warwick SR Jerome Hairston Shea SR
Division 2-South
First Team
Player      School  Class
Mason Choice  Rogers JR
Matt Brown    Barrington SO
Nick Hickey     Narragansett SR
Ben Correia     Westerly SR
Jim Miranda    Tiverton SR
Second Team                                          
Player       School  Class
Ryan Westmoreland  Portsmouth JR
Shane Neves         Rogers SR
John Patterson   Narragansett SR
R.J. Shea           Barrington JR
Bryan Dewitt      Rogers JR
Third Team   
Player               School  Class
Joe Saunders      Rogers JR
Greg Newton        Barrington SO
Joe Heiberger   Westerly SR
Nate Mello        Tiverton SR
Andrew Lombardi Mount Hope SO
Coaches of the Year School
Kent Crooks Lincoln
Todd Keefe Classical
Dave Tedeschi Feinstein
Division 3
First Team Third Team                   
Player School  Class Player         School Class
James Shoneye Juanita Sanchez SR Perry Brown Juanita Sanchez SR
Brendan Worton Mount St Charles SR Josh Labossiere    Prout JR
Josh Euglow North Smithfield SR William Carlow     Prout JR
Austin Martin Prout SR Patrick Keenan North Smithfield SR
Kyle Van Rossum Burrillville JR Dan Koback      Mount St Charles SR
Second Team Fourth Team             
Player School  Class Player                    School Class
Franklin Cruz Juanita Sanchez SR Matthew Chiccarelli    North Smithfield SO
Derek Sullivan North Smithfield SR Rob Alers     Central Falls FR
Joe Correia Burrillville SR Derek Demosi    Johnston SR
Josh Lancellotti Mount St Charles SR Mike Fedele   Davies JR
Brennen Morton Fatima SR Paul Judice    Middletown SR
Coaches of the Year School
Brian Hauser Burrillville
Steve DeMeo North Smithfield
ALL DIVISION
Division 1 Top 10 Division 2 Top 10                          
First Team School  First Team    School 
Mike Marra Smithfield Jerell Gomes Feinstein
David Rufful Hendricken Aaron Sabatino Lincoln
Bobby Perry East Providence John Wolpert Classical
Jeremi Hall Hope Mason Choice Rogers
Pat Sturdahl Exeter/WG Matt Brown Barrington
Antone Gray St Raphael
Second Team School  Second Team               School 
Evan Kearns          LaSalle Ryan Birrell Scituate
Shaun Hill Hope Bruce Sobers West Warwick
Russell Ford-Brown Mt Pleasant Matthew Streich East Greenwich
David Storti Exeter/WG Michael Eldridge Warwick Vets
Mickey McEntee South Kingstown Colin Burns Ponaganset
Division 3 Top 10
First Team                            School 
James Shoneye Juanita Sanchez
Brendan Worton Mount St Charles
Josh Euglow North Smithfield
Austin Martin Prout
Kyle Van Rossum Burrillville
Second Team School 
Franklin Cruz Juanita Sanchez
Derek Sullivan North Smithfield
Joe Correia Burrillville
Josh Lancellotti Mount St Charles
Brennen Morton Fatima