2007-2008 All League & All Division

ALL LEAGUE
Division 1-East Division 1-South
First Team First Team
Player School Class Player    School Class
Shaun Hill Hope SR Mason Kenney North Kingstown SR
Pucci Angell LaSalle JR Pat Sturdahl Exeter/WG SR
Esaie Touze Mt Pleasant SR Dave Storti Exeter/WG SR
Ethan Gaye Mt Pleasant SR Mickey McEntee South Kingstown SR
Nate Lovett East Providence SR Tyler Radicioni Chariho JR
Jamale Horn North Kingstown JR
Second Team Second Team
Player School Class Player                School  Class
Steve Maisano East Providence SR Josh Perry  South Kingstown SR
Stephen Weghbey Hope SO Will Smiley North Kingstown SR
John Conti Mt Pleasant SR Joe Ferle Exeter/WG JR
Billy Soriano Mt Pleasant FR Brad Peterson North Kingstown SR
Frank Robinson Mt Pleasant JR Matt Breen Chariho SR
Neal Rooney LaSalle SR Neal Rooney LaSalle SR
Division 1-North Division 1-West
First Team First Team
Player School Class Player             School Class
Antjuan Jones Woonsocket JR Brendan Degnan   Hendricken SR
Jeff Holmes St Raphael SR Billy Baron           Hendricken JR
Benjamin Canestrari Cumberland SR Carl Mangum      Central SR
Mike Akinrola Woonsocket SR Mike Juarez       Cranston East SR
Justin Montella Smithfield SR Ethan Smith      Cranston West JR
Second Team Second Team
Player School Class Player             School Class
Joe Lancia Smithfield JR William Lamont Thomas Central SR
Mike LaPlante Woonsocket SO Mackenzie Dagobert  Cranston East SR
Brogan Kisseberth Cumberland SR Kevin McCartney      Hendricken SR
Brett Coderre Woonsocket SR Andrew Gallonio    Cranston West SR
Doug Hopper St Raphael SR Nick Manning           Hendricken SO
Coaches of the Year School 
Kyle Ivey-Jones Woonsocket
Nehru King Woonsocket
Aaron Thomas North Kingstown
Division 2-Central Division 2-North
First Team             First Team
Player             School Class Player School Class
Adalberto Bueno Feinstein SR Ashton Price Classical JR
Bruce Sobers West Warwick SR Josh Cabrera Classical SR
Mike Eldridge Warwick Vets SR Thomas Ferranti Scituate SR
Jerell Gomes Feinstein SR Colin Burns Ponaganset SR
Jesse St. Pierre Coventry SR Aaron Sabatino Lincoln SR
Second Team Second Team
Player              School Class Player School Class
Kevin Woodcock  Coventry SR Ryan Almonte Scituate SR
Ryan Coburn      West Warwick SR Nick Corsi North Providence SR
Trevor DiMicco  Coventry JR Malcum Moniz Shea SO
Kevin Stenhouse  Pilgrim JR Levon Waite Classical JR
Cameron Benton Feinstein SR Connor Morgan Ponaganset SR
Third Team   Third Team
Player     School Class Player  School Class
Rich Lizotte    West Warwick JR Allens Etienne Tolman JR
Mike Babatunde Feinstein SR Nuri Mahmoud Classical SR
Matt Willard      Coventry JR Ben Salvatore Scituate SR
Nate Spock     East Greenwich SR Jordan Wilson Lincoln SR
Joe Ritchotte  Toll Gate JR Ty Brown Shea JR
Division 2-South
First Team
Player             School  Class
Mason Choice   Rogers  SR
Joe Saunders       Rogers  SR
Jay Jeannotte    Narragansett JR
Gunnar Bjornson Tiverton FR
Ryan Westmoreland  Portsmouth SR
Second Team
Player              School Class
Greg Newton     Barrington JR
Alex Murray      Rogers SR
James Cruso     Westerly SR
Justin Maurice   Mount Hope SO
Zachary Guillette  Tiverton JR
Third Team     
Player     School  Class
John Pedrotty Portsmouth SR
Michael Connery Narragansett SR
Tyler Ferreira Tiverton JR
Bryan DeWitt Rogers SR
Brendon Kenny Narragansett JR
Coaches of the Year School
Bill Tarvis Coventry
Todd Keefe Classical
Jim Psaras Rogers
Division 3
First Team Third Team
Player School  Class Player School Class
Henrique Goncalves Central Falls SR Jeff Smeltz               Burrillville JR
Derek Sullivan North Smithfield SR Robert Alers      Central Falls SR
Matt Chiccarelli North Smithfield JR Colin Russell           Mount St Charles SO
Alex Murphy Prout SR Joe Mansolillo        Johnston SR
Kyle Van Rossum Burrillville SR William Cosmopulos Moses Brown SR
Tahj Eddington Juanita Sanchez SR Ben Drapcho          Moses Brown JR
Second Team Fourth Team
Player  School Class Player School Class
Ryan Pangborn Mount St Charles JR Luis Pena               Central Falls JR
George Carle Central Falls JR Anjuan Spence   Moses Brown JR
Luke Martin Moses Brown JR Zach Dobson          North Smithfield JR
Alex Carlow Prout SR James Kern         Prout SR
Joe Andrade Juanita Sanchez SR Roderick Jones       Fatima JR
Josh Lancellotti Mount St Charles SR Dan Toner        Middletown SR
Coach of the Year School
Scott Colantonio Mount St Charles
ALL DIVISION ALL DIVISION
Division 1 Top 10 Division 2 Top 10        
First Team School First Team School
Brendan Degnan Hendricken Mason Choice Rogers
Antjuan Jones Woonsocket Ashton Price Classical
Shaun Hill Hope Jerell Gomes Feinstein
Jeff Holmes St Raphael Colin Burns Ponaganset
Billy Baron Hendricken Adalberto Bueno Feinstein
Second Team School Second Team School
Pat Sturdahl Exeter/WG Bruce Sobers West Warwick
Mason Kenney North Kingstown Josh Cabrera Classical
Mike Akinrola Woonsocket Aaron Sabatino Lincoln
Carl Mangum Central Joe Saunders Rogers
Dave Storti Exeter/WG Jay Jeannotte Narragansett