2008-2009 All League & All Division

ALL LEAGUE
Division 1-East  Division 1-North
First Team First Team
Player School Class Player School  Class
Billy Soriano Mount Pleasant JR Antjuan Jones Woonsocket SR
Frank Robinson Mount Pleasant SR Avery King St Raphael SR
Pucci Angell LaSalle SR Ray Johnston St Raphael SR
Abe Daramola East Providence SR Joe Lancia Smithfield SR
Jaquon Cornwell Hope SR Lee Vasquez Woonsocket SR
Second Team Second Team
Player School Class Player School Class
Ethan Hattoy LaSalle JR Nathan Geter Woonsocket SR
Stephen Wehgbay Hope  JR Tron Griffith Woonsocket SR
Donald Williams East Providence JR Xavier Davis Smithfield SR
John Toney Hope  JR Karl Busch Smithfield SR
Kevin Barnes Mount Pleasant SR Alex Ogilvie Cumberland SR
Isaiah Odunlami Mount Pleasant JR
Division 1-South Division 1-West
First Team First Team
Player                 School Class Player School Class
Jamale Horn  North Kingstown SR Billy Baron           Hendricken SR
Ben Hamill      South Kingstown JR Mike Juarez        Cranston East SR
Tyler Radicioni   Chariho SR Ethan Smith     Cranston West SR
Rob Hazard        North Kingstown FR Ricky Fuller            Cranston East SR
Joe Ferle             Exeter/WG SR Ricky Ledo        Hendricken SO
Second Team Second Team
Player                 School  Class Player       School Class
Tyler Zegarzewski Chariho JR Kevin Cabrera       Cranston East SR
Rory McEntee      South Kingstown SO Richard Grasso       Cranston West SR
Ryan Rawnsley      Exeter/WG SR Nick Manning         Hendricken JR
Tom DeCiantis     North Kingstown JR Robert Lewis          Central SO
Sam Gross           South Kingstown SR Richard Jean-Baptiste  Cranston East SR
Brad Borsay           Chariho JR
Coaches of the Year School
William Monigan Cranston East
James Moretti Cranston West
Division 2 North Division 2 South
First Team First Team              
Player School Player    School
Ashton Watkins Classical Jay Jeannotte           Narragansett
Malcum Moniz Shea Andrew Chrabascz Portsmouth
Zach Caron Scituate Trevor DiMicco        Coventry
Sam Osei North Providence Richard Lizotte       West Warwick
Lavone Waite Classical Andrew Bookataub Westerly
Second Team Second Team          
Player School Player            School
Allens Etienne Tolman Patrick Fagan        Portsmouth
Kevin Stenhouse Pilgrim Brendan Kenny       Narragansett
Kelvin Walker Shea Derrick Starnes     Rogers
Mike Palumbo Classical Justin Maurice         Mount Hope
Zachary Trenteseaux Lincoln Zachary Guillette      Tiverton
Third Team Third Team
Player School Player School
Jordan Paolissi Toll Gate Reuben Paygai     West Warwick
Adam Babcock Ponaganset Brandon DiPaola       Coventry
Anthony Valerio North Providence Joe Sciro     Westerly
Jared Hanson Scituate Andrew Engvall    Barrington
Nick Fontaine Tolman Alex Jarman             Tiverton
Fourth Team Fourth Team
Player School Player                 School
Corey Muto Warwick Vets Tyler Hoxsie   Narragansett
Jake Tillman Scituate Cody Crawford       East Greenwich
Mike Colabellea Pilgrim Stefon Jenkins          Rogers
Jordan Jones Classical Kyle Keaghan          East Greenwich
Rudy Brito Shea Jon Wish               Westerly
Coaches of the Year School
William Mitchell Scituate
Dave Gee Narragansett
Division 3
First Team Third Team
Player School Player                     School
Matt Chiccarelli North Smithfield Colin Russell         Mount St Charles
Rob Alers Central Falls Ryan Pangborn         Mount St Charles
Luke Martin Moses Brown Antonio Mena           Central Falls
Jeff Schmeltz Burrillville Isaac Medeiros       Johnston
Nick Bowen Mt St Charles Bowen Leys            Middletown
Second Team Fourth Team
Player School Player                    School
Nicholson Jean-Gilles Fatima Tim Devine       Prout
George Carle Central Falls Ben Drapcho      Moses Brown
Anjuwon Spence Moses Brown Zachary Dobson      North Smithfield
Ramon Quinonez Juanita Sanchez Malcolm Scott           Juanita Sanchez
Luis Pena Central Falls Zach Yates           Middletown
Coach of the Year School
Steve DeMeo Jr North Smithfield
ALL DIVISION
Division 1 Top 10 Division 2 Top 10 School
First Team School Lavone Waite Classical
Billy Baron Hendricken Jay Jeannotte Narragansett
Mike Juarez Cranston East Andrew Chrabascz Portsmouth
Billy Soriano Mount Pleasant Trevor DiMicco Coventry
Antjuan Jones Woonsocket Richard Lizzotte West Warwick
Avery King St Raphael Andrew Bookataub Westerly
Ashton Watkins Classical
Second Team School Malcum Moniz Shea
Pucci Angell LaSalle Zach Caron Scituate
Ethan Smith Cranston West Sam Osei North Providence
Frank Robinson Mount Pleasant
Ricky Fuller Cranston East
Ricky Ledo Hendricken
Division 3 Top 10    
First Team School
Matt Chiccarelli North Smithfield
Rob Alers Central Falls
Luke Martin Moses Brown
Jeff Schmeltz Burrillville
Nick Bowen Mount St Charles
Second Team School
Nicholson Jean-Gilles Fatima
George Carle Central Falls
Anjuwon Spence Moses Brown
Ramon Quinonez Juanita Sanchez
Luis Pena Central Falls