2009-2010 All League & All Division

ALL LEAGUE
Division 1-East Division 1-North
First Team First Team 
Player School Class Player School Class
Donald Williams East Providence SR Kyle Morvan   Smithfield JR
Curtis Lucas LaSalle SR Cesar Mejia       St Raphael SO
Isaiah Odunlami Mount Pleasant SR Adrian Oliveira    Cumberland SO
Sopheak Ou Mount Pleasant SR Tron Griffith      Woonsocket SO
Jared Hopkins LaSalle SR Jeff Hall     Woonsocket SR
Second Team Second Team
Player School Class Player School Class
Shaquille Jones Hope SO Chris Bennett     Smithfield SR
Branden Barboza East Providence JR Evan Patrick        Cumberland SR
Marcel Greene Mount Pleasant SR Trevor Vasey       St Raphael SR
Dana Andrade East Providence JR Jose Merced        Woonsocket SR
Peter Ashby LaSalle SR Charles Correa    St Raphael FR
  
Division 1-South Division 1-North
First Team First Team 
Player School Class Player School Class
Tom DeCiantis North Kingstown SR Bryan Yarce    Cranston West JR
Rob Hazard North Kingstown SO Andrew Levy Cranston West JR
Ben Hamill South Kingstown SR Robert Lewis     Central JR
Tyler Zegarzewski Chariho SR Bryan Vachon   Hendricken SR
Rory McEntee South Kingstown JR Nick Manning       Hendricken SR
  
Second Team Second Team
Player School Class Player School Class
Brad Borsay Chariho SR Jamal Pinkerton      Central SR
Derryck Kilgore North Kingstown JR Ryan Palumbo          Hendricken SR
Jordan Dunford Exeter/WG SO Patrick Marchand Cranston East SO
Robbie Walker-Williams North Kingstown SR Terrence Manning   Cranston East JR
Joe Vasquez South Kingstown SR Steven Rush              Cranston West JR
Coaches of the Year School Sportsmanship 
Aaron Thomas North Kingstown Exeter/WG
James Moretti  Cranston West South Kingstown
Henry Coleman Central
Floyd Narcisse  Central
Division 2 North Division 2 South
First Team First Team
Player School Class Player School Class
Malcum Moniz Shea SR Andrew Chrabascz      Portsmouth SO
Rudy-Louis Brito Shea SR Nate Stitchell          Coventry JR
Jared Hanson Scituate SR Zachary Wells            Westerly JR
Mike Palumbo Classical SR Austin Shepherd         Narragansett SR
Brendan Cabral Scituate SR Patrick Fagan       Portsmouth SR
Second Team Second Team
Player School Class Player School Class
Jordan Paolissi Toll Gate JR Justin Maurice         Mount Hope SR
Lionel Picot-Vierra Scituate SR Ben Bergandy         Tiverton JR
Chris DosSantos Tolman SR Reuben  Paygai      West Warwick SR
Mike Akanji Lincoln JR Sean Finnegan       Coventry SR
Rodney Bustillo Tolman JR Connor Fiske           Barrington JR
Third Team Third Team
Player School Class Player School Class
Austin Van Bemmelen North Providence SO Garrett Douglas        Coventry SO
Jeff Winchell Scituate SR Ryan Lawton     West Warwick SO
Tom Doyle North Providence SR Tyler Ward              Westerly SR
Tim Keefe Classical SR Max Motroni       West Warwick SO
Manny Cavellinni Pilgrim JR Ted Cullinane             East Greenwich SR
Fourth Team Fourth Team
Player School Class Player School Class
Adderly Lopez Warwick Vets SR Kyle DeCosta          Rogers SR
John Peterson Ponaganset JR Kevin Galvin              Portsmouth SR
Jeremy Graca Tolman JR John Morrison       West Warwick SO
Austin Silva Shea JR Billy Byrne            Narragansett JR
Steve Ricci Lincoln SR Steve Crawford         Barrington SR
Coaches of the Year School Sportsmanship
William Mitchell  Scituate East Greenwich
Steve DeMeo Jr  Coventry Lincoln
Division 3
First Team Third Team
Player School Class Player School Class
Isaac Medeiros Johnston JR Kevin Figuerido       Central Falls SR
Rob Alers Central Falls SR Zach Yates              Middletown SR
Antonio Mena Central Falls SR Ryan Anderson     Johnston SO
John King Prout JR Mike Cavallaro        Moses Brown SO
Colin Russell Mount St Charles SR Casey Cianci             North Smithfield SR
Bowen Leys Middletown JR Matthew Koback      Mount St Charles JR
Second Team Fourth Team
Player School Class Player School Class
Nicholson Jean-Gilles Fatima SR Ben Thompson           Prout JR
Evan Hopson Juanita Sanchez FR Josh Dipietro             Prout FR
Dante Gomes Burrillville JR David Joyal          Johnston SR
Elijah Hardy Johnston SR Chris Almonte         Juanita Sanchez SR
Bruce Beauchamp Prout SR Daril Gieser                 Moses Brown JR
Tosan Eyesemitam Moses Brown SR Jerel Rodriguez        Davies SO
  
Coach of the Year School Sportsmanship
Steve DeMeo Sr  Johnston Davies
ALL DIVISION
Division 1 Top 10 Division 2 Top 10   
First Team School -------------------- School
Tyler Zegarzewski Chariho Malcum Moniz Shea
Bryan Yarce Cranston West Rudy-Louis Brito Shea
Tom DeCiantis North Kingstown Jared Hanson Scituate
Bryan Vachon Hendricken Mike Palumbo Classical
Ben Hamill South Kingstown Brendan Cabral Scituate
Andrew Chrabascz Portsmouth
Second Team School Nate Stitchell Coventry
Donald Williams East Providence Zachary Wells Westerly
Kyle Morvan Smithfield Austin Shepherd Narragansett
Cesar Mejia St Raphael Patrick Fagan Portsmouth
Rob Hazard North Kingstown
Robert Lewis Central
Division 3 Top 10
First Team School
Isaac Medeiros Johnston
Rob Alers Central Falls
Antonio Mena Central Falls
John King Prout
Colin Russell Mount St Charles
Second Team   School
Bowen Leys Middletown
Nicholson Jean-Gilles Fatima
Evan Hopson Juanita Sanchez
Dante Gomes Burrillville
Elijah Hardy Johnston