2010-2011 All League & All Division
ALL LEAGUE
Division 1-East Division 1-North
First Team First Team
Player School Class Player   School Class
Cesar Mejia St Raphael JR Kyle Morvan  Smithfield  SR
Charles Correa St Raphael SO Thomas Hunt LaSalle SO
Joe Carnevale East Providence SR Jovell Beckford  Mount Pleasant SO
Josh Jones Hope SO Cody L'Heureux   Woonsocket SO
Michael Dublin Portsmouth SR Josh McCourt      LaSalle JR
Second Team Second Team
Player School Class Player      School Class
Evan Hole Portsmouth JR Connor Bouchard    Smithfield  JR
Emmanuel Kargbo Hope SO Urbenson Laurent   Mount Pleasant SR
Trevor Vasey St Raphael SR Michael Clark        LaSalle SO
Derek Andreoli East Providence SR Tevin Dale         Mount Pleasant SR
Henry Bolton Portsmouth SO Flavio Barros        Woonsocket SR
     
Division 1-South Division 1-West
First Team First Team  
Player School Class Player   School Class
Rob Hazard North Kingstown JR Bryan Yarce      Cranston West SR
Rory McEntee South Kingstown SR Robert Lewis      Central SR
Nate Stitchell Coventry SR Andrew Levy      Cranston West SR
Tim Lyons Hendricken SR Patrick Marchand  Cranston East JR
Derryck Kilgore North Kingstown SR Dayvon Heard     Central SR
     
Second Team Second Team  
Player School Class Player    School Class
Garrett Douglas Coventry JR Ismael Batista     Classical SO
Steve Bevilacqua Hendricken SR Steven Rush    Cranston West SR
Aaron Greenwood Coventry JR Bryan Gautier     Central SR
Lee Messier Hendricken SO John Razzino   Cranston East SR
Evan Scott North Kingstown JR Terrill Toe   Classical SO
Coaches of the Year School
Tom Campbell Coventry
James Moretti Cranston West
Division 2-Central Division 2-East
First Team First Team  
Player School Class Player      School Class
Austin Van Bemmelen North Providence JR Marc Washington Rogers SO
Eli Wiggins Tolman SR Gunnar Bjornson  Tiverton SR
Mike Ferrante North Providence JR Ben Bergandy    Tiverton SR
Austin Silva Shea SR Connor Fiske   Barrington SR
Malik Moody Shea JR Christian Cancel    Rogers SR
Second Team Second Team    
Player School Class Player    School Class
Mike Akanji Lincoln SR Ben Engvall        Barrington SO
Ryan Musket Lincoln SR Divon Bailey        Rogers JR
Nick Coro North Providence SR Reeyon Watts      Rogers JR
Jeremy Graca Tolman SR Ken Welchman    Tiverton SR
Rodney Bustillo Tolman JR Emmanuel Cavallini   Pilgrim SR
     
Division 2-North Division 2-South
First Team First Team 
Player School Class Player  School Class
Clifton Johnson Central Falls SR Max Motroni       West Warwick JR
Scott Peterson Ponaganset SO Zach Wells      Westerly SR
Benjamin Bradley Cumberland SO Austin Cilley         Westerly SO
John Peterson Ponaganset SR Billy Byrne          Narragansett SR
Ryan Murray Central Falls JR Ryan Lawton    West Warwick JR
Michael Joubert Cumberland SR
     
Second Team Second Team
Player School Class Player School Class
Kyle Pheland Scituate SR John Morrison  West Warwick JR
Derrick Lopes Central Falls SR Tony Turano  Westerly SR
Will Girard Ponaganset JR Ephraim Jacob   Chariho SR
Matthew Lazarus Cumberland SR Marciano Brunette  Narragansett SR
Donald Dias Scituate SR Michael-Thomas Sciro  Westerly JR
Coaches of the Year School
Paul Rizzo North Providence
Michael Gleason Westerly
Division 3-Central Division 3-North
First Team First Team
Player School Class Player   School Class
Evan Hopson Johnston SO Isaac Medeiros       Johnston SR
Ramon Quinonez Juanita Sanchez SR Ryan Anderson    Johnston JR
Corey Muto Warwick Vets SR Matt Walkow   North Smithfield SO
Mike Cavallaro Moses Brown JR Zach Smith  Burrillville SR
Devante Youn Fatima FR Matt Koback    Mount St Charles SR
Second Team Second Team
Player School Class Player    School Class
Edward Carmona Juanita Sanchez SR Chris Fagbote      Johnston SR
Oreo Cruz Juanita Sanchez SR Bret Simas            Johnston SR
Diego Campos Juanita Sanchez SO Nate Lussier       North Smithfield SR
Mark Flynn Warwick Vets SR Andrew Gongoleski Burrillville SR
Andrew Jones Fatima SR Brendan Daily    Davies JR
Shane Moran Toll Gate SR
     
Division 3-South       
First Team
Player School Class
Sam Payette East Greenwich SR
Evan Walsh East Greenwich SR
John King Prout SR
Jordan Dunford Exeter/WG JR
Eric Rameika Prout SO
  
Second Team
Player School Class
Erik Springer Exeter/WG SR
Nick Messier East Greenwich SR
Dan Caron East Greenwich SR
Ben Thompson Prout SR
Ryan Mosher Middletown JR
Coaches of the Year School
Steve DeMeo Johnston
Steven Nadeau Juanita Sanchez
ALL DIVISION
Division 1 Top 10 Division 2 Top 10
First Team School First Team School
Bryan Yarce Cranston West Austin Van Bemmelen North Providence
Robert Lewis Central Gunnar Bjornson Tiverton
Rob Hazard North Kingstown Max Motroni West Warwick
Charles Correa St Raphael Marc Washington Rogers
Kyle Morvan Smithfield Zach Wells Westerly
Second Team School Second Team School
Ceasar Mejia St Raphael Eli Wiggins Tolman
Nate Stitchell Coventry Mike Ferrante North Providence
Tommy Hunt LaSalle Ben Bergandy Tiverton
Andrew Levy Cranston West Connor Fiske Barrington
Rory McEntee South Kingstown Clilfton Johnson Central Falls
Division 3 Top 10
First Team School
Isaac Medeiros Johnston
John King Prout
Evan Hopson Juanita Sanchez
Ryan Anderson Johnston
Sam Payette East Greenwich
                                      
Second Team   School
Ramon Quinonez Juanita Sanchez
Matt Walkow North Smithfield
Mike Cavallaro Moses Brown
Ryan Mosher Middletown
Eric Rameika Prout