2011-2012 All League & All Division

ALL LEAGUE
Division 1-East Division 1-North
First Team First Team              
Player School Class Player           School Class
Cesar Mejia St Raphael SR Thomas Hunt  LaSalle JR
Charles Correa St Raphael JR Kip Stewart  Mount Pleasant SO
Jawaan Lyles East Providence SR Chad Fair      Smithfield SR
Emmanuel Kargbo Hope JR Cody L'Heureux    Woonsocket JR
Evan Hole Portsmouth SR Michael Clark   LaSalle JR
Second Team Second Team      
Player School Class Player            School Class
Johnson Weah Hope JR Joshua McCourt  LaSalle SR
Matt Occhi Portsmouth SR Jovel Beckford       Mount Pleasant JR
Davon Robertson St Raphael SR Connor Bouchard   Smithfield SR
Brendan Quigley East Providence SR Andreas Brackett  Woonsocket SR
Wayne Andrews-Clements Hope SO Jared Thompson   LaSalle JR
Division 1-South Division 1-West
First Team First Team
Player School Class Player  School Class
Evan Scott North Kingstown SR Jarrell Lawson     Central SR
Michael Scott North Kingstown SR Daniel Mendez    Central SR
Chase Almond South Kingstown SR Ismael Batista         Classical JR
Nicholas Bourdeau  Hendricken SR Kealen Ives      Classical SO
Garrett Douglas  Coventry SR Patrick Marchand   Cranston East SR
Second Team Second Team     
Player School Class Player   School Class
Aaron Greenwood Coventry SR Terrill Toe       Classical JR
Corey Palumbo Hendricken SR Raikwon Rodrigues Central SR
Lee Messier Hendricken JR Tevin Goins           Cranston West JR
Matthew Quainoo North Kingstown JR Kwami Moreno       Classical SR
Ryan Finnegan Coventry SR Christopher Kphan  Cranston East SR
Coaches of the Year School
Sportsmanship Award
Marc Bayha LaSalle Woonsocket
Aaron Thomas North Kingstown North Kingstown
Division 2-Central Division 2-East
First Team First Team
Player School Class Player     School Class
Jordy Brito Shea SR Marc Washington   Rogers JR
Mike Ferrante North Providence SR Reeyon Watts      Rogers SR
Juan Velez Tolman JR Ben Engvall         Barrington JR
Kenric Carter Shea SR Alex Rosa           Tiverton SR
Austin Van Bemmelen North Providence SR Trevor Morgera  Rogers SR
Second Team Second Team
Player School Class Player     School Class
Rob Hazard North Providence SR Geoff McNally     Tiverton SR
Ryan Kelly Lincoln JR Corey Daugherty  Barrington FR
Mamour Samb Tolman JR Divon Bailey      Rogers SR
Jake DiDomenico North Providence JR Cody Platt            Rogers SR
Michael Neal Shea SR Cole Furney     Pilgrim JR
Ryan Morris        Pilgrim SO
Division 2-North Division 2-South
First Team First Team
Player School Class Player  School Class
Clifton Johnson Central Falls SR Ryan Lawton      West Warwick SR
Ryan Murray Central Falls SR John Morrison       West Warwick SR
Benjamin Bradley Cumberland JR Austin Cilley     Westerly JR
Dylan Boisclair Cumberland JR Patrick Degnan   Narragansett SR
Will Girard Ponaganset SR Michael-Thomas Sciro  Westerly SR
     
Second Team Second Team
Player School Class Player  School Class
Wyatt Laprade Scituate FR Kyle Eva       Chariho SR
Steven Vazquez Central Falls SR Pat Doyle       Narragansett SR
Christian Spader Cumberland SR Cory Thibault       West Warwick SR
Mitchell Baxter Cumberland JR Patrick Nix            Westerly SR
Sam Fasano Ponaganset SR Kyle Driscoll     Chariho SR
Coaches of the Year School
Sportsmanship Award
Gerard Arcouette Tiverton Ponaganset
Richard Grenier West Warwick Scituate
Division 3-Central Division 3-North
First Team First Team    
Player School Class Player             School Class
Ethan Dujon Toll Gate SR Ryan Anderson    Johnston SR
Anthony Ventura Juanita Sanchez SR Evan Hopson     Johnston JR
Mike Cavallaro Moses Brown SR Matt Walkow       North Smithfield JR
Nick Carr Toll Gate SR Brendan Daily       Davies SR
Domenic Malaga Warwick Vets SR Jerel Rodrigues     Davies SR
Second Team Second Team
Player School Class Player     School Class
Brian McParlin Fatima SO Ben Girard            Burrillville JR
Alejandro Reguillo Juanita Sanchez SR Kyle Mulrath         Davies SR
Austin Abramson Toll Gate SR Paul Burrows    Johnston SR
Sebastian Ferrell Moses Brown SR Dan Householder  Mount St Charles SR
Sahel Lopez-Best Juanita Sanchez SR Carlos Guzman   North Smithfield SR
Division 3-South
First Team
Player School Class
Brandon Eckles East Greenwich SO
Eric Rameika Prout JR
Ben Andrews Exeter/WG JR
Justin Bristol Prout JR
Kyle Valenzuela Mount Hope SO
Second Team
Player School Class
Doug Buonnano Prout SR  
Mike Head Mount Hope SR
Konner Rogers Exeter/WG JR
Jordan Dunford Exeter/WG SR
Toryn Smith-Neves Middletown SR
Coaches of the Year School
Sportsmanship
Eric Simonelli Prout Fatima
Thomas Rayko Toll Gate Johnston
ALL DIVISION
Division 1 Top 10 Division 2 Top 10
First Team School First Team School
Charles Correa St Raphael Austin Van Bemmelen North Providence
Jarrell Lawson Central Ryan Lawton West Warwick
Evan Scott North Kingstown Austin Cilley            Westerly
Thomas Hunt LaSalle John Morrison West Warwick
Cesar Mejia St Raphael  Juan Velez Tolman
Second Team School Second Team        School
Garrett Douglas Coventry Marc Washington Rogers
Kip Stewart Mount Pleasant Ben Engvall Barrington
Daniel Mendez Central Reeyon Watts Rogers
Nicholas Bourdeau Hendricken Jordy Brito Shea
Jawaan Lyles East Providence Mike Ferrante North Providence
Division 3 Top 10
First Team  School
Mike Cavallaro Moses Brown
Eric Rameika Prout
Anthony Ventura Juanita Sanchez
Ethan Dujon Toll Gate
Ben Andrews Exeter/WG
Second Team  School
Brendan Daily Davies
Brandon Eckles East Greenwich
Justin Bristol Prout
Matt Walkow North Smithfield
Evan Hopson Johnston