2012-2013 All League & All Division

ALL LEAGUE
Division 1-Central   Division 1-North
First Team   First Team 
Player School Class Player School Class
Terril Toe  Classical SR Charles Correa  St Raphael SR
Jerelle Washington  Central SR Jovel Beckford       Mount Pleasant SR
Kealen Ives Classical JR Zdahmond Dale  Mount Pleasant SR
Manny Kargbo  Hope SR Dexter Thompson LaSalle JR
Charlie Brown  East Providence JR Brendan Benoit Smithfield SR
Ismael Batista  Classical SR Jared Thompson LaSalle SR
Second Team  Second Team 
Player  School Class Player  School Class
Johnson Weah  Hope SR Jordan Peguero  St Raphael SR
Tyler Sullo  Cranston East SR Gary Lyles      Woonsocket SO
John Vaughn  East Providence SR Kevin Pfefferle Smithfield SR
Oscar Morales  Classical JR Joseph Putu      Mount Pleasant JR
Marven Beauvais  Cranston East JR Damon Gomes  LaSalle JR
Ben Vezele   Hope JR Adrian LaFleur   LaSalle JR
Division 1-South   
First Team  
Player  School Class
Owen Heath  North Kingstown SR
Tevin Goins  Cranston West SR
Joe Sekator  South Kingstown SO
Austin Gagan  Coventry SR
Kazre Cummings  Hendricken SR
Chris Hess   North Kingstown SR
Second Team 
Player  School Class
Justin Pratt    North Kingstown SR
Tyler Fann      Cranston West SR
Will Tavares         Hendricken SR
Ryan Hagerty          Hendricken SR
Brendan Haynes      Coventry SR
Sean Roles    Coventry JR
Coaches of the Year School
Aaron Thomas  North Kingstown
John Kavanagh  Classical
Division 2-Central  Division 2-East
First Team           First Team
Player  School Class Player  School Class
Konnor Rogers    Exeter/WG SR Corey Daugherty    Barrington SO
Eli Itkin     Shea SR Jesse Browne     Barrington SR
Bradley Young    West Warwick JR Quaraan Bostic      Rogers SO
Mamour Samb      Tolman SR Robert Kiser       Tiverton SR
Alvin Semedo      Shea SR Sean Tullson          Portsmouth SR
Second Team   Second Team
Player  School Class Player  School Class
Jack Livsey     Exeter/WG JR Kevin Mannix    Barrington SO
Ben Andrews   Exeter/WG SR Jared Silk           Barrington SR
Chris Mainville  Shea JR Andrew Rossi     Portsmouth SR
Steven Otis    Tolman SO Quinton Jones      Rogers SR
Austin Paygai    West Warwick JR Dan Morris          Tiverton SR
Division 2-North      Division 2-South
First Team      First Team               
Player  School Class Player  School Class
Joel Diaz  North Providence SR Austin Cilley     Westerly SR
Jake DiDomenico    North Providence SR Eric Rameika   Prout SR
Ben Bradley       Cumberland SR Justin Bristol         Prout SR
Dylan Boisclair        Cumberland SR Dan Doyle            Narragansett SO
Jon McCourt        Lincoln SR Zach McKanna      Narragansett SR
Second Team         Second Team
Player  School Class Player  School Class
Sam Odukoya    North Providence SR Chris DiClemente Prout SO
Jeff Maloney        North Providence SR Zach Wallander   Chariho JR
Tom Lazaras    Cumberland SR Jeff Pistachio       Narragansett SR
Tyge Joyce         Lincoln SR Phil Lynch             Westerly SR
Julian Soares                Central Falls JR Jacee Hamelin       Westerly FR
Coaches of the Year School
Sportsmanship
Michael Gleason  Westerly Central Falls
Gary Reedy  Cumberland
Division 3-Central  Division 3-East
First Team       First Team
Player       School Player           School
Jeremy Suero      Juanita Sanchez Justin Bailey    Middletown
Harry Calderon  Juanita Sanchez Randolph Butler   Middletown
Kyle Toolin   Toll Gate Matt Scott           Mount Hope
Ryan Morris    Pilgrim Tom Chase          Moses Brown
Will Remak   Warwick Vets Kyle Valenzuela     Mount Hope
Second Team  Second Team
Player               School Player                School
Tyler Inkley      Toll Gate Mark Powell Middletown
Ben Mann          Toll Gate Connor Russ  Middletown
John Murphy     Toll Gate Ben Francis            Mount Hope
John Coleman   Toll Gate Darnell Taylor       St Patricks
Eric Jimenez       Juanita Sanchez Sebastian Ferrell  Moses Brown
Division 3-North  Division 3-West
First Team                 First Team             
Player  School Player        School
Matt Walkow       North Smithfield Brandon Eckles     East Greenwich
Cody L'Heureux     North Smithfield Evan Hopson         Johnston
Jon Andrade     Davies Evan Cabral          Scituate
Ben Girard       Burrillville Scott Peterson  Ponaganset
Peter Keenan    North Smithfield Ryan Gavin           East Greenwich
 
Second Team  Second Team
Player                     School Player     School
Dan Jordan  North Smithfield Dave Hopkins    East Greenwich
Alan Walker Strick  North Smithfield Ryan McKeon  Johnston
David Reynolds     Burrillville Steve Simone       Johnston
Brett Correia           Burrillville Ryan Cabral      Scituate
Alex Lataille         Mt St Charles Alex Irace            Ponaganset
  
Coaches of the Year School
Sportsmanship  
T.J. Ciolfi  North Smithfield St Patricks
Kevin Lendrum  Middletown
ALL DIVISION
Division 1 Top 10 Division 2 Top 10    
First Team School First Team School
Charles Correa  St Raphael Austin Cilley  Westerly
Jovel Beckford Mount Pleasant Eric Rameika  Prout
Kealen Ives  Classical Ben Bradley  Cumberland
Terril Toe  Classical Corey Daugherty  Barrington
Jerelle Washington  Central Jake DiDomenico  North Providence
Second Team         School Second Team  School
Owen Heath  North Kingstown Dylan Boisclair Cumberland
Manny Kargbo  Hope Eli Itkin Shea
Ismael Batista  Classical Joel Diaz North Providence
Chris Hess North Kingstown Dan Doyle Narragansett
Zdahmond Dale  Mount Pleasant Justin Bristol Prout
Division 3 Top 10    
First Team School
Matt Walkow North Smithfield
Justin Bailey Middletown
Evan Cabral Scituate
Brandon Eckles East Greenwich
Evan Hopson Johnston
Second Team  School
Jeremy Suero Juanita Sanchez
Matt Scott Mount Hope
Cody L'Hereux North Smithfield
Henry Calderon Juanita Sanchez
Scott Peterson Ponaganset